47_20240623_013648.jpg

M08: "Je nutné neusnout a pokračovat v práci napříč celým klubem."

Tento týden si představíme hlavní tvář trutnovského florbalu, sekretáře klubu Tomáše Haufera.

Z Českého florbalu

Tomáš Haufer, přezdívaný Haufi, je členem trutnovského oddílu od roku 2012, tedy od svých devíti let. Jako hráč se poprvé na hřiště podíval jako elév v sezóně 2012/13. V následujících sezónách zůstal věrný Trutnovu a prošel tak všemi jeho kategoriemi, včetně mladších a starších žáků, dorostenců a juniorů. V posledních sezónách působí jako obránce v mužích A.

V poslední sezóně odehrál pouze 12 utkání, protože polovinu sezóny strávil na studijním pobytu v Norsku.

Tento ambiciózní hráč zastává v rámci Českého florbalu mnoho různých funkcí, o tom se více sám rozepisuje níže ve svém rozhovoru. Z těch výraznějších můžeme zmínit, že je Haufi zkušeným rozhodčím s licencí C, momentálně zapsaný na nejvyšší regionální listině. Dále je také již téměř dva roky delegátem s licencí C. Dokonce je Haufi držitelem i trenérské licence D. Aktivním trenérem však není. Za dvě sezóny, kdy touto licencí disponuje, je tak podepsán pouze pod 10 zápasy mužů. Nutno podotknout, že z těchto deseti utkání zažil pouze jedinou prohru, což ho řadí mezi nejúspěšnější trenéry našeho klubu.

Asi nejvýznamnějším příspěvkem pro trutnovský florbal ale je, že od sezóny 2023/24 se Haufi stal čtvrtým sekretářem FBC Trutnov. To ho činí jednou z nejvýznamnějších osobností klubu. Zároveň také z velké části stojí za přerodem klubu do dnešní podoby, ať už po stránce směřování, nebo stránce vzhledové.

15 otázek pro Haufiho

1. Jak ses dostal k florbalu?

  Byl jsem asi ve druhé třídě základní školy a zrovna jsem skončil s fotbalem. Rodiče mne odmalička vedli ke sportu, a tak jsme hledali nový sport, kterým bych trávil své volné chvíle. Vzhledem k tomu, že jsem občasně projevil zájem o hokej, mi rodiče nabídli podobný sport – florbal. A tak jsem se začal účastnit florbalového kroužku při ZŠ Mládežnická a od roku 2012 nastupovat i v soutěžích Českého florbalu.

  2. Jakému florbalovému týmu kromě Trutnova fandíš?

   Asi nemám nějaký TOP tým, který bych podporoval. Popravdě například českou Superligu sleduji spíše občasně a příležitostně. V superfinálových zápasech posledních let to pro mě ale vždy byl Tatran. Výrazně více času věnuji nižším celostátním soutěžím, kde hrají zástupci našeho regionu (Královéhradecký a Pardubický kraj). Tak právě ty většinou podporuji, zejména týmy jako Orel Rtyně v Podkrkonoší, FbC Hradec Králové, strávil jsem nějaký čas sledováním bojů o postup do extraligy žen v podání Dobrušky… Je toho spousta :D

   3. Co se ti na trutnovském florbalu líbí?

    Lidé. Sešlo se nám tu spousta zajímavých osobností, které mají chuť posouvat florbal dopředu. Zároveň tu mám opravdu dobré přátele, se kterými se znám dlouhé roky. Například v A-týmu mužů, jehož jsem členem, panuje úžasná atmosféra a funguje skvělá parta, což se podepisuje i na výsledcích, návštěvnosti zápasů apod. Vznikají tu dlouholetá přátelství a doufám, že to tak vydrží co nejdéle a napříč všemi kategoriemi.

    4. Myslíš, že by se mělo v trutnovském klubu něco změnit? Případně co?

     Obecně si myslím, že klub udělal už v posledních letech velké pokroky. Povedlo se nám navázat nová strategická partnerství, zavést interní klubový systém (členskou sekci), který velmi výrazně ulehčil administrativní práci a zajistil lepší kontrolu nad klubem, zrenovovali jsme webové stránky, oživili sociální sítě – to vše jsou malé, ale významné krůčky k rozvoji klubu. Mnoho skvělých lidí tráví spoustu volného času činností pro klub a nebýt nich, nikam se neposouváme – všechny tyhle posuny jdou za nimi a klubovou spoluprací. Pokud takto budeme pokračovat, věřím, že se florbal posune mezi TOP sporty v Trutnově.

     Potřebujeme se více zviditelnit v rámci města a ukázat, že patříme na trutnovskou sportovní scénu a že náš klub kvalitně a pozitivně reprezentuje město v našem sportu. Dále si musíme interně jasně nastavit některé procesy, zajistit vyšší míru kvalitní komunikace mezi jednotlivými zúčastněnými stranami. Pro mě osobně pak jde i o vyšší transparentnost ohledně dění v klubu a vyšší participaci našich členů napříč různými funkcemi.

     5. Čeho bys chtěl ve své florbalové kariéře dosáhnout?

      V posledních letech byla cílem Divize. To se snad poštěstí v příštím roce (pokud se vejdu do nominace). Obecně bych se florbalem rád bavil, a to na jakékoli úrovni. Z hlediska funkcionáře bych pak rád viděl prosperující klub, který zajišťuje kvalitní florbalovou přípravu napříč všemi kategoriemi, má významné místo mezi sportovními kluby ve městě a dokáže adekvátně ohodnotit a odměnit práci svých trenérů a funkcionářů.

      6. Máš nějaké jiné zájmy kromě florbalu?

       Sport všeho druhu, trávení času s přáteli, občasné hraní počítačových her a čtení. A ve finále mám i to štěstí, že mě baví moje studium, které je tak zároveň koníčkem :)

       7. Jsi student, nebo pracuješ? Případně kde?

        Pro mne platí obojí. Aktuálně studuji na Vysoké škole ekonomické v Praze, obor Ekonomie. Poslední semestr jsem ale strávil studiem v Norsku v rámci programu Erasmus. Kromě toho i pracuji na DPP. 

        8. Kdo je tvůj florbalový vzor?

         Popravdě jsem asi nikdy nikoho za svůj hráčský florbalový vzor nepovažoval.

         9. Co posloucháš za hudbu? Máš oblíbenou písničku?

          Hodně záleží na náladě – při práci a studiu většinou různé filmové soundtracky. Kromě toho mi často hraje rock, ale často i klasický pop, popř. občasně rap. Oblíbená písnička se mění velmi často, takže nedokážu říct :D

          10. Kdybys měl možnost si zahrát za jiný klub, jaký by to byl?

           Byl by to klub, kde bych našel stejně dobré přátele, kolektiv a spolupracovníky – tak, jak se tomu stalo v Trutnově. Vzhledem k tomu, že nevím o existenci takového klubu, tak bych neměnil :)

           11. Jsi hráč, sekretář, rozhodčí, delegát. Jaká pozice tě baví nejvíc a jaká ti přijde nejnáročnější?

            Tak abych ten výčet doplnil, jsem i členem regionální Komise rozhodčích a delegátů Královéhradeckého a Pardubického kraje, kde mám na starosti činnost regionálních delegátů + jsem školitelem rozhodčích a delegátů. Každopádně po této sezoně nebudu pokračovat jako rozhodčí – cítím, že už mne ta činnost nebavila, nenaplňovala a spíše mentálně srážela. Zbylé vyjmenované mne baví všechny a všechny jsou svým způsobem náročné.

            Hraní pro mne vždy bylo jakýmsi odreagováním a primárně zábavou plus tím trávím čas se svými přáteli. To jsou obecně víceméně důvody, proč se věnuji florbalu – lidé a přátelé napříč všemi rolemi a pozicemi. Samozřejmě jsou zde nároky na výkon, přípravu apod., jež jsou ale zcela pochopitelné a adekvátní. Náročné pak mohou být situace, kdy se nedaří a člověk bojuje v hlavě s jakousi „dekou“.

            V rámci činnosti sekretáře mám možnost ovlivňovat směřování klubu a jeho rozvoj, navrhovat změny, starat se o jeho chod. A právě to mne na té činnosti naplňuje – chci klub posouvat někam dál. Samozřejmě je s tím spojená obrovská zodpovědnost a zejména na koncích a začátcích sezony i vysoká časová náročnost, plus se občas ukáží problémy, které mi radost nedělají. Když ale vidím, kolik lidí zde tráví svůj volný čas činností pro klub a jakou podporu má náš A-tým na domácích zápasech, dostávám vždy novou energii. Otázkou je, jak dlouho takto zvládnu fungovat :D

            Jako delegát a člen KRD smím vzdělávat a pomáhat rozhodčím, popř. delegátům, kteří začínají, chtějí se zlepšovat, touží po tom, něčeho dosáhnout a skrývají v sobě často i obrovský talent. A já jim rád napomáhám na této cestě svými postřehy, radami, tipy… Zároveň často dostávám i od nich zpětně podklady ke svému vlastnímu posouvání a zlepšování. Opět se zde projevuje určitá časová náročnost, ačkoliv je nutno dodat, že počet nominací si volím sám.

            Obecně nejvíc pociťuji časovou náročnost jednotlivých rolí, kde si musím umět nastavit mantinely, abych se z toho sám nezbláznil :D Otázkou je, jak dlouho budou pouze mantinely stačit.

            12. Z významných florbalových pozic už ti snad chybí jen trenér, máš v plánu si zkusit i tento post?

             To opravdu nehrozí, popravdě už jsem nad tím sice v minulosti přemýšlel, dokonce jsem i držitelem trenérské licence D, ale nemám na to ani čas, ani chuť nebo trenérské myšlení.

             13. Jsi spokojený, jakým směrem se klub momentálně ubírá a jak se rozvíjí?

              Asi jsem na tuto otázku odpověděl už v rámci předchozích. Myslím, že se nám povedlo inovovat ve správných oblastech a nastavili jsme dobré směřování klubu. Teď je nutné neusnout a v té práci pokračovat napříč celým klubem.

              14. Jaké pravidlo bys ve florbale zavedl, nebo zrušil?

               Hodně zajímavá otázka. Asi si dovedu představit zavedení technického gólu – aktuálně ve florbale neexistuje a spousta situací, která by si ho zasloužila je řešena „pouze“ trestným střílením.

               15. Co považuješ za svůj největší florbalový úspěch?

                V minulosti jsem měl příležitost zahrát si 1. dorosteneckou soutěž se svými spoluhráči, se kterými nyní postupujeme do Divize. Obě soutěže a skutečnost, že je zajistil v základu stejný tým, mi opravdu dělají radost. Velmi vděčný jsem i za své členství v KRD a příležitost vést regionální školení rozhodčích na přátelském zápase české mužské A reprezentace s českou mužskou reprezentací U23. Nejvíc si ale vážím toho, co aktuálně budujeme jako klub, v němž můžu spolupracovat s lidmi, kteří chtějí florbal v Trutnově zlepšovat a posouvat a obětují tomu značnou porci své energie a volného času. Doufám, že takových lidí najdeme ještě víc a klub se dostane tam, kam patří.

                Na co se můžete těšit

                Příští týden se podíváme na trutnovského dorostence, který je zároveň trenérem a také autorem celé nové grafické podoby FBC Trutnov - Jana Fišeru.