90_20250415_104859.png

Tomáš Meduna na stáži ve Švédsku

Trenér trutnovského A-týmu mužů, Tomáš Meduna, se koncem března vydal na stáž Českého florbalu do Švédska. Co zažil a jak se hraje florbal ve velmoci tohoto sportu?

Ve čtvrtek 27. března vzlétlo z Prahy letadlo směrem do švédského hlavního města Stockholm. Na jeho palubě seděli i čtyři trenéři florbalu z Královéhradeckého kraje, včetně trenéra FBC Trutnov, Tomáše Meduny. Trenéry čekal nabitý čtyřdenní program v klubu FC Täby, sídlící jen pár minut cesty od Stockholmu.

Ve čtvrtek jsme se v 11 hodin všichni sešli na letišti v Praze. Společně jsme se odbavili a prošli všemi kontrolami. Ve 12:25 nám odlétalo letadlo do švédského Stockholmu. Na letišti ve Švédsku jsme nastoupili na autobus, který nás převezl na vlak do centra.

Vyrazili jsme na hotel, rychle se ubytovali, a hned jsme vyrazili na první a zároveň poslední trénink. Byl to trénink mužů místního týmu TÄBY FC. Všechny nás zaskočil přístup hráčů k tréninku. Obsahem tréninkové jednotky byly věci, které už známe a používáme, ale největší rozdíl byl v nasazení – nikdo si nedovolil vypustit jediný souboj nebo sprint.

Během tréninku jsme se setkali s Martinem Formanem (trenér mužů A TÄBY FC, bývalý trenér Kalmarsundu a Bohemians Praha, bratranec Filipa Formana) a Alexanderem Brinkmannem (šéftrenér TÄBY FC, bývalý trenér Kalmarsundu, asistent trenéra finské ženské reprezentace), kteří nás zasvětili do plánu tréninku. Po tréninku jsme si krátce povídali o tom, odkud jsme a co od stáže očekáváme. Pak následovala cesta zpět na hotel.

Druhý den jsme vyrazili znovu do TÄBY FC, kde na nás už čekali Martin a Alex. Připravili si pro nás asi dvouhodinové povídání o tom, jak klub funguje a jak na florbal nahlížejí. Bylo velice zajímavé zjistit, že Alex připravil koncepci fungování klubu, kterou převzal celý švédský florbal a dává ji jako vzor pro kluby při nastavování jejich koncepce. Alex je také asistent trenéra u reprezentace žen Finska, byl hlavním trenérem Kalmarsundu a dnes řídí celý klub TÄBY FC.

Po obědě jsme vyrazili na SSL (švédská florbalová superliga), kde nás čekal zápas Storvrety s Nykvarnsem. Museli jsme však nejprve zajet na hotel, kde jsme pro jistotu nechali všechny batohy, protože ve spoustě hal ve Švédsku je politika "no bags", což znamená zákaz nošení jakýchkoliv batohů do prostoru hal z důvodu bezpečnosti. Co nás všechny okouzlilo, byla přítomnost krásného sportovního komplexu na každém sídlišti, nebo na dosah od jakékoliv obytné zástavby. Jeho součástí bylo většinou fotbalové hřiště, velká sportovní hala, posilovna a skvělé zázemí. Samotný zápas SSL byl velice zajímavý a moc jsme si ho užili. Bylo super podívat se na české hráče, nastupující za Storvretu, v porovnání s nejlepšími hráči Švédska.

Třetí den jsme vyrazili obdivovat krásy Stockholmu. Po snídani jsme zamířili ke stockholmské radnici. Odtud jsme přešli na zastávku lodní dopravy, odkud jsme se svezli lodí, ze které jsme si prohlédli Stockholm z vody, až k muzeu Vasa. V tomto muzeu si někteří z nás prohlédli starý vrak lodi, která se potopila hned potom, co byla vypuštěna na vodu. Ostatní, kdo o prohlídku neměli zájem, si zašli na kávičku. Po tom, co jsme se znovu sešli, jsme pokračovali v obdivování krás švédského florbalu. Konkrétně jsme zamířili na zápas juniorů TÄBY FC, kteří hráli play-off. Pak jsme se vrátili zpět do města, kde jsme se potkali s Martinem Formanem a strávili společně zbytek dne.

Poslední den stáže jsme si trochu přispali. Sbalili jsme si všechny věci, předali pokoj a vyrazili na letiště. Po cestě jsme objevili ještě turnaj kategorie U15, který byl po cestě, a tak jsme se zastavili i tam. Super bylo i to, že po U15 tam byl turnaj děvčat, takže jsme vlastně viděli i ženskou složku, když už jsme nezvládli zavítat na ženskou SSL. Pak už jsme vyrazili na letiště, kde jsme si dali oběd a čekali na letadlo zpět do Česka.