45_20240607_230812.jpg

M06: "Byl bych rád, kdyby se nám podařilo stabilizovat Trutnov a posunout ho ještě dál."

Tento týden se podíváme na jednu z nejvýznamnějších osobností Trutnovského klubu posledních let - trenéra mužů A Tomáše Medunu.

Z Českého florbalu

Tomáš začal svou florbalovou kariéru v DTJ Trutnov roku 2011, když mu bylo 11 let. Poprvé nastoupil v sezóně 2011/12 jako brankář za starší žáky. V dalších sezónách se představil také v kategoriích dorostenců a juniorů. Jeho aktivní hraní přerušilo až zranění kolene v sezóně 2017/18, kvůli kterému pro Tomáše sezóna předčasně skončila. V dalším ročníku se pokusil znovu do branky vrátit a odchytal celkem 20 utkání za juniory a muže. Po této sezóně však pověsil hráčskou kariéru ze zdravotních důvodů na hřebík.

Roku 2018 absolvoval první trenérské školení a získal trenérskou licenci D, kterou si záhy vylepšil na licenci C. Od sezóny 2018/19 se tak zapojil do chodu klubu jako trenér kategorie Starší žáci. V následujících letech si vyzkoušel trénování několika dalších kategorií, včetně dorostenců, juniorů a dokonce několikrát stál i na střídačce trutnovských žen. Od sezóny 2020/21 se ale usadil na postu trenéra mužů A, kteří v té době hráli nejnižší regionální soutěž. Na této pozici je Tomáš dodnes a v právě uběhlé sezóně mohl již podruhé slavit postup svého týmu, tentokrát do první celostátní soutěže, Divize.

Za svou zatím šest let trvající trenérskou kariéru vedl Tomáš své svěřence celkem do 179 utkání, ze kterých si odnesl velmi pozitivní bilanci necelých 70% vítězství.

V uplynulé sezóně odkoučoval 24 zápasů Áčka a dvakrát se postavil na lavičku dorostenců. Z těchto 26 utkání odešel s 18 vítězstvími, 5 remízami a pouze 3 porážkami.

Tomáš je také velmi aktivní, co se chodu klubu týče. Je jedním z otců myšlenky přerodu trutnovského florbalu v posledních letech a má velký vliv na momentální směřování klubu.

15 otázek pro Tomáše

1. Jak ses dostal k florbalu?

  Jednou v první třídě nás na tělocvik měl Jirka Šembera. Ten nám ukázal florbal jako novinku, všechny nás to opravdu nadchlo. Řekl bych, že to bylo vidět i na kroužku, který pak Jirka společně s Míšou Strnadem vedl, a na který jsme se skoro celá třída přihlásili.

  2. Jakému florbalovému týmu kromě Trutnova fandíš?

   Tyjo, těžká otázka. Pokud to budu brát v české lize, tak je to Tatran. Dřív to byla Boleslav, hlavně proto, že v té době se jim dařilo a byli tam hráči, které mám dlouhodobě rád, jako je Jelínek, Novotný, Bauer, Tomašík, Tokoš, Suchánek, Natov, Curney. Ale pak jsem přešel k tomu Tatranu, a to hlavně kvůli větším sympatiím z pohledu fungování klubu. Většina týmu je postavená na odchovancích, kteří prošli kompletní strukturou. Takhle na to nahlížím poslední 3-4 roky.

   Pokud bych to měl brát celosvětově, tak oblíbený klub asi nemám, fandím hlavně českým hráčům, sleduji, jak kdo hraje, jak se komu daří.

   3. Co se ti na Trutnovském florbalu líbí?

    Úplně všechno. Kdyby se mi to tu nelíbilo, tak to nedělám :D. Ne, teď vážně. Ať tu není odpověď na jeden řádek :D…. Na Trutnově se mi líbí kolektiv. Jak v Áčku, tak v trenérském kolektivu někdy dojde na výměnu názorů, ale kde ne? Hlavní je, že společně zvládneme dál fungovat a klub posouvat, protože to nás tu všechny spojuje.

    U Áčka je to jednoduché, společně fungujeme už od úplných začátků, kdy jsme s florbalem všichni začínali. Kolektiv se postupně obměňoval, ale ta základní kostra zůstává stále stejná.

    4. Myslíš si, že by se mělo v Trutnovském klubu něco změnit? Případně co?

     Něco by se mělo změnit určitě a řekl bych, že za poslední rok jsme udělali výrazný pokrok. Asi bych to tu úplně nerozebíral.

     A když to vezmu obecně… Strašně moc by nám na veškeré aktivity pomohla vlastní hala – tréninky, turnaje, soustředění… Hráči by pak měli opravdu výhodu domácího hřiště.

     Dále trenéři… To je úskalí asi úplně všude. Lidí, kteří chtějí dělat trenéry, je strašně málo a je to znát. Rád bych jednou viděl, že má každá kategorie vlastního trenéra.

     V neposlední řadě bych řekl, že nutně potřebujeme koncepci. To nám velmi pomůže s rozvojem klubu.

     5. Čeho bys chtěl ve své florbalové kariéře dosáhnout?

      Z krátkodobého hlediska bych se rád dostal k některému z klučičích krajských výběrů, a tam nabral nějaké zkušenosti od trenérů z okolí.

      V horizontu pár let bych chtěl začít studovat další trenérskou licenci B.

      Z dlouhodobého hlediska byl bych rád, kdyby se nám podařilo realizovat projekty, o kterých se bavíme, a kdyby se nám podařilo stabilizovat Trutnov a posunout ho ještě dál.

      6. Máš nějaké jiné zájmy kromě florbalu?

       Obecně rád sleduji sport.

       7. Jsi student, nebo pracuješ? Případně kde?

        Jsem studentem na UHK, obor Fyzika – Informatika se zaměřením na vzdělávání.

        8. Kdo je tvůj florbalový vzor?

         Jako brankář jsem měl za svůj vzor již zmíněného Lukáše Bauera.

         A jako trenér asi vzor nemám, spíš se snažím se od těch nejvíc uznávaných furt něco přiučit, ať už formou seminářů od ČF nebo z rozhovorů a tak. Ale pokud bych měl jmenovat, líbí se mi trenér reprezentace Jaroslav Berka nebo Matěj Klucho.

         9. Co posloucháš za hudbu? Máš oblíbenou písničku?

          Haha, no poslouchám hlavně český rap, ale vlastně mi je celkem jedno, co hraje. Hlavně, aby to nebyla dechovka :D.

          Oblíbená písnička se hodně mění, ale je to určitě FBC Trutnov :D. Kromě toho bych řekl, že to momentálně bude asi Dopamin od Viktora Sheena.

          10. Kdybys měl možnost zahrát si za jakýkoliv klub, jaký by to byl?

           Jelikož už nehraju, tak jen to, že bych si zase zvládl zahrát ostrý zápas, by bylo skvělý, a rozhodně by to bylo za Trutnov.

           11. Jak ses dostal k trénování?

            K trénování jsem se dostal kvůli zranění. Nechtěl jsem sedět doma a prostě mi chyběl florbal. Tohle byla varianta, jak se k florbalu rychle vrátit.

            12. S jakou kategorií se ti pracovalo nejlépe?

             Musím říct, že nejlépe se mi pracuje asi teď s Áčkem, kdy kluci už nad samotnou hrou nějak přemýšlí, chodí s nápady, co by chtěli zkusit. A vnímám to tak, že se společně posouváme dál a dál.

             13. Co si myslíš, že byl zatím tvůj největší trenérský úspěch?

              Jako zatím největší trenérský úspěch beru letošní postup do Divize.

              14. Jaký styl florbalu preferuješ – útočný, nebo defenzivní?

               Rozhodně útočný. Nemám rád, když se tým stáhne a čeká na protiútoky. Sice jsme takové zápasy taky odehráli, ale nechci, aby Áčko takhle hrálo, pokud to nebude nutné.

               15. Co od svých hráčů vyžaduješ?

                V zápase aktivní hru jak do útoku, tak do obrany. Od hráčů vyžaduji disciplínu, nechci, aby někdo svojí hloupostí a nějakým momentálním vytočením oslaboval tým. Pak jsou to drobnosti, konkrétně mě napadá zastupování a hraní, dokud rozhodčí nepískne. Do budoucna musíme zapracovat na nastavení hráčů v zápase, často se nám stává, že řešíme výrok rozhodčího, a pak se hráči nesoustředí na svůj výkon.

                Na co se můžete těšit

                V příštím medailonku se podíváme na nejproduktivnějšího hráče trutnovského Áčka, Martina Mečíře.