41_20240517_232224.jpg

M03: "Pokud pískám nebo deleguji, beru to svým způsobem i jako mou práci, ve které nechci činit žádné chyby."

Tentokrát se vracíme zpátky do mužského A-týmu a představíme si jednu z opor obrany, Filipa Vymlátila. Ten je zároveň dlouholetým florbalovým rozhodčím a také delegátem.

Z Českého florbalu

Filip se poprvé zaregistroval v DTJ Trutnov roku 2011, tedy v osmi letech. V sezóně 2011/12 nastoupil k osmi zápasům v lize elévů. To bylo na dlouhou dobu vše, co ve florbalovém světě udělal, po této sezóně totiž svou florbalovou kariéru na několik let přerušil.

Podruhé se k trutnovskému florbalu připojil v patnácti letech, v sezóně 2017/18, kdy se zařadil do týmu starších žáků. V následujícím ročníku postoupil k dorostencům a juniorům a v následujících letech se připojil k mužům A. V tomto týmu působí dodnes na pozici obránce a tvoří téměř nerozdělitelnou dvojici s Jakubem Mládkem. Několikrát také doplnil kádr trutnovského týmu Muži B, za které odehrál v poslední sezóně deset utkání.

Dále stojí za zmínku, že Filip je již několik let aktivním florbalovým rozhodčím s licencí C a momentálně je zapsán na nejvyšší regionální listině rozhodčích. V posledních letech získal také delegátskou licenci.

V uplynulé sezóně se Filip zapojil celkem do 32 zápasů, z toho 22 odehrál v dresu Áčka a 10 v kádru Béčka. Dohromady nasbíral 8 branek, 7 asistencí, a jak se na správného obránce sluší a patří, také 12 trestných minut.

15 otázek pro Filipa

1. Jak ses dostal k florbalu?

K florbalu jsem se dostal díky mému o 10 let staršímu bratrovi, který hrál stejně jako já za FBC Trutnov. Už od malička jsem byl vedený ke sportu a před florbalem jsem vyzkoušel několik jiných sportů. Nakonec jsem se, i díky mým kamarádům, dostal zpátky k florbalu.

2. Jakému florbalovému týmu kromě Trutnova fandíš?

  Upřímně řečeno florbal v nejvyšších soutěžích příliš nesleduji, pokud bych však měl někoho jmenovat, tak Tatran Střešovice. Samozřejmě mě velice zajímají zápasy Českého národního týmu.

  3. Co se ti na Trutnovském florbalu líbí?

   Je důležité říct, že jsem nikdy nehrál v žádném jiném klubu než právě v Trutnově. To, co se mi v Trutnově nejvíce líbí, je přátelská atmosféra, kdy konkrétně my jako muži A fungujeme skoro jako rodina a myslím si, že máme velmi dobré vztahy v šatně.

   4. Myslíš si, že by se mělo v Trutnovském klubu něco změnit? Případně co?

    Myslím si, že trutnovský florbalový klub aktuálně funguje velmi dobře a za toto musím poděkovat novému sekretáři Tomášovi Hauferovi, který toho pro klub dělá velmi mnoho. Také je na místě poděkovat našemu trenérovi Tomášovi Medunovi, který s námi žije a stará se o nás. Mrzí mě, že nemáme jednu halu, ve které bychom mohli odehrát veškeré zápasy a také zde mít většinu tréninků. Velice nám také chybí zázemí pro samotnou organizaci činnosti klubu.

    5. Čeho bys chtěl ve své florbalové kariéře dosáhnout?

    Upřímně řečeno v dnešní době hraji florbal už čistě pro radost. Mým velkým cílem bylo, aby se Trutnov dostal zpět do Divize. Budu velice šťastný, pokud si tuto soutěž budu moci zahrát a případně si myslím, že postupem času bychom se mohli pokusit i o postup výš.

    6. Máš nějaké jiné zájmy kromě florbalu?

     Rozhodně, mám rád absolutní většinu sportů, které ve svém volném čase dělám. Samozřejmě rád trávím čas i s rodinou, mojí přítelkyní a také s mými kamarády.

     7. Jsi student, nebo pracuješ? Případně kde?

      Aktuálně studuji na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.

      8. Kdo je tvůj florbalový vzor?

       Úplně nemám svůj florbalový vzor, ale v mém životě mě i po stránce florbalu velmi ovlivnil můj bratr Daniel, kdy jsem již od malička velmi rád sledoval jeho zápasy.

       9. Co posloucháš za hudbu? Máš oblíbenou písničku?

        Poslouchám písničky ze spousty hudebních stylů. Mojí oblíbenou písničkou je samozřejmě hymna FBC Trutnov. :)

        10. Kdybys měl možnost zahrát si za jakýkoliv klub, jaký by to byl?

         Byl by to Tatran Střešovice.

         11. Jaká hráčská pozice tě baví nejvíc a proč?

          Celý život hraji v obraně, tudíž nemohu říct nic jiného, než právě pozici obránce.

          12. Jsi i rozhodčí a delegát, přijdou ti tyhle pozice náročnější, než ta hráčská?

           To je věc, která se velmi složitě srovnává. Každé má svoje pozitiva a negativa. Když hraji, je to čistě moje zábava. Pokud pískám nebo deleguji, beru to svým způsobem i jako mou práci, ve které nechci činit žádné chyby. Právě toto je pro mě v pozici zejména rozhodčího asi to nejnáročnější. Je velmi náročné neudělat chybu ve vypjatých momentech, kterých většina utkání přináší nesčetně. Jako delegát pak musím být neustále soustředěný a je nezbytné znát velmi dobře samotná pravidla, ale i legislativu s tím spojenou.

           13. Jaké pravidlo bys ve florbale zavedl, nebo zrušil?

            Aktuálně jsou podle mého názoru pravidla velmi dobře nastavená. Musím říct, že bych asi žádné pravidlo nerušil a pokud bych měl říct, jestli bych nějaké pravidlo zavedl, tak jediné, co mě napadá, je povinnost nosit ochranné brýle hráčům mladším 18 let, a to z toho důvodu, že jsem přesvědčen o jejich užitku ve vztahu k bezpečnosti samotných hráčů.

            14. S kým si v týmu herně nejlépe rozumíš?

             Co se týče hry, tak si asi nejvíce rozumím s mým obranným parťákem Kubou Mládkem. Herně se velmi dobře doplňujeme, a to zejména z toho důvodu, že každý z nás je lepší v určitých herních činnostech. Pokud bych měl uvést příklad, tak moje fyzická dispozice mně umožňuje zabojovat v osobních soubojích a ve hře před bránou, naopak Kuba je lepší v rozvíjení útoků. Pokud jde o vztahy mimo hřiště, nejlépe si rozumím s Martinem Mečířem.

             15. Co tě vedlo k tomu, udělat si i rozhodcovskou a delegátskou licenci?

              Rozhodcovskou licenci jsem si udělal již v mých 15 letech. Vedlo mě k tomu zejména to, že mohu spojit zábavu a práci. Delegátskou licenci jsem se rozhodl si udělat z toho důvodu, že jsem chtěl zápasy vnímat i z jiného pohledu. Na delegování mě nejvíce baví interakce se samotnými rozhodčími, které mohu vést k tomu, aby se zlepšovali. Jsem velice rád, že i v rámci rozhodčích a delegátů je tak skvělá parta.

              Na co se můžete těšit

              Příští pondělí se podíváme na jednu z mladých nadějí našeho klubu, dorostence Martina Jakla.