40_20240508_171805.png

M02: "Jsem rád a pyšnej, když si moje rady vezmou k srdci a vidím, jak se zlepšují."

Tento týden se podíváme na hráče a gólmana mužského Béčka, který v posledních sezónách také vede trutnovské Mlže a Elévy - Petra Šťastného.

Z Českého florbalu

Stargo, jak se Petrovi přezdívá, se poprvé zaregistroval v trutnovském florbalovém klubu v roce 2011, tedy v 17 letech. V té době nastoupil jako gólman do šesti utkání za juniorský tým. To byly na dlouhou dobu jeho jediné florbalové zkušenosti a roku 2013 v klubu skončil.

Znovu se na soupisky FBC Trutnov jeho jméno vrátilo až roku 2018, kdy začal nastupovat v mužské kategorii, tentokrát jako hráč v poli, nejdříve za Áčko a později hlavně za Béčko. Na této pozici vydržel až do sezóny 2022/23, ve které se znovu naplno vrátil k brankářské činnosti a mimo branku odehrál pouze dvě utkání z devíti. V poslední sezóně již nastupoval čistě jako gólman.

Od roku 2021 je Stargo také vlastníkem trenérské licence, dnes úrovně C. Nejdříve začínal jako asistent trenéra Petra Hepnara a objevil se na lavičce elévů, starších žáků, dorostenců i juniorů. Od sezóny 2022/23 se stal hlavním trenérem elévů, v minulé sezóně si k nim přibral ještě mladší žáky.

V poslední sezóně Stargo odchytal 10 zápasů za trutnovské Béčko, ve kterých měl průměrnou úspěšnost zákroků výborných 81%. Jako trenér pak vedl své svěřence k 76 utkáním, z toho 36x elévy, 36x mladší žáky a 4x byl zapsán na lavičce mužského B-týmu.

15 otázek pro Starga

1. Jak ses dostal k florbalu?

  Bylo to na základce v 6. třídě, kde jsem chodil na sportovní volitelný předmět, protože sport mě baví. Tam jsem poprvé hrál florec a pak jsem se přihlásil na florbal jako kroužek. Od té doby jsem u toho zůstal.

  2. Jakému florbalovému týmu kromě Trutnova fandíš?

   Určitě všem českým reprezentacím, jinak v české Superlize Tatranu Střešovice.

   3. Co se ti na Trutnovském florbalu líbí?

    Těžká otázka, asi ten kolektiv teďka co je. Hlavně v "Béčku" s chlapama je to prostě samá sranda, jak při tréninku, tak i po zápasech, kde si vše vyříkáme, když prohrajem, ale jinak je to pořád sranda. :)

    4. Myslíš si, že by se mělo v Trutnovském klubu něco změnit? Případně co?

     Rozhodně, byl bych rád, kdyby trutnovský klub měl svoje vlastní zázemí a halu. Bylo by to fajn a klubu by to pomohlo třeba i do budoucna v lepších tréninkách a objevovat mladé naděje.

     Dále by bylo fajn, kdyby na domácí zápasy všech kategorií chodilo více lidí, nejen na "Áčko" plná hala, ale klidně na Elévy, Mlže,... Podle mě ty menší děti potřebují více podpory než dospělí. Byla by to pro ně třeba i větší motivace, kdyby tyto kategorie měly plnou halu. Jsme přeci pořád jeden klub a je jedno, jaká kategorie hraje. Přál bych si vidět zaplněnou halu u všech kategorií.

     5. Čeho bys chtěl ve své florbalové kariéře dosáhnout?

      No tak u mě se toho asi moc už stihnout nedá, ale rád bych si zachytal aspoň proti hráčům z extraligy a zkusil, jak je to náročný.

      6. Máš nějaké jiné zájmy kromě florbalu?

       Mám dost zájmů... poslech hudby, občas nějaká ta hra na PC, rád jezdím na kolečkových bruslích, občas kolo, procházka, chození do lesa na houby, bytí s přáteli.

       7. Jsi student, nebo pracuješ? Případně kde?

        Bohužel pracuju, no... dělám skladníka příjmu v TE Connectivity.

        8. Kdo je tvůj florbalový vzor?

         Největší vzor pro mě je asi Tomáš Kafka ohledně gólmanů. Co se týká hráče, tak nejvíc se mi líbil Kim Nilsson.

         9. Co posloucháš za hudbu? Máš oblíbenou písničku?

          Poslouchám od všeho něco, rock, pop, rap, ale nejčastěji to je rock.

          Oblíbených písniček je hodně a jmenovat je, to bychom tu byli na dlouho…

          10. Kdybys měl možnost zahrát si za jakýkoliv klub, jaký by to byl?

           Tak každý by si chtěl zahrát za klub ze Švédska, třeba Falun. Potom určitě repre, Tatran.

           11. Jak ses dostal k trénování?

            No za to může Hepi (Petr Hepnar), tak nějak mě naverboval, že mu budu pomáhat a nakonec už trénuju 4 roky. Ale baví mě to, i když občas je to těžký.

            12. Jaká herní pozice tě baví nejvíc a proč?

             Rozhodně je to brankář. Jednou jsem to zkusil, když jsem začínal, a tak moc se mi to zalíbilo, že jsem u toho skončil. Ale nemám problém jít hrát do obrany nebo na křídlo v útoku, jenom centra neumím.

             13. Co si myslíš, že byl zatím tvůj největší florbalový úspěch, ať už jako hráč, nebo jako trenér?

              Největší úspěch pro mě jako hráče, respektive brankáře, asi bylo, když jsem byl dorostenec a mohl jsem chytat druhou nejvyšší dorosteneckou ligu v ČR.

              14. Jaká pozice tě baví víc - hráč, nebo trenér?

               Obojí, jako brankář se snažím pomoct týmu co nejvíc a pořád se chci zlepšovat.

               Jako trenér mě prostě baví práce s dětma a že jim můžu předat své zkušenosti. Jsem pak rád a pyšnej, když si moje rady vezmou k srdci a vidím, jak se zlepšují.

               15. Jaká je tvoje oblíbená značka florbalového vybavení?

                Ohledně brankářského vybavení je to momentálně BlindSave, naprostá spokojenost a nejlepší kvalita.

                Jako hráč dávám přednost Salmingu.

                Na co se můžete těšit

                Příští týden se seznámíte s Filipem Vymlátilem, obráncem mužského Áčka, florbalovým rozhodčím a delegátem.